Porady florystyczne, ciekawostki


Suszenie kwiatów na kilka sposobów

 1. Kasza manna - do pudełka odpowiedniej wielkości wsypujemy na dno ok 2,3  cm kaszę mannę. I wkładamy pojedyncze kwiaty delikatnie je zasypując. Stawiamy w przewiewnym miejscu. po ok 5,6 tyg. sprawdzamy je. Gdy kwiaty będą suche bardzo ostrożnie zdejmujemy z nich kaszę. Ten sposób jest świetny na gładkie płatki, piękny kolor i nie pomarszczone kwiaty.

2.  Książki zużyte, gazety, bloki - najlepiej przekładać je bibułą, która wciąga nadmiar wody, pilnujemy także aby sie nie zaparzyły. w suchym miejscu.

3. Preparaty suche pochłaniające wilgoć, (w szklanych, zamkniętych pojemnikach)

4. Piekarnik - na blaszce rozkładamy luźno kwiaty, aby sie nie dotykały, nastawiamy temperaturę na najniższą i leciutko uchylamy drzwiczki. Suszenie trwa od kilku do nawet kilkunastu godzin

5. Wiszące -  przypięte do sznurka, duże luzem, małe w luźne pęczki (chaber) - niezbyt duże, aby miedzy nimi był przewiew i aby sie nie pokruszyły i nie zgniły. Wybieramy suche, przewiewne ciepłe miejsce, np. na jakiejś werandzie. Osłonięte od deszczu i słońca(przed gniciem, płowieniem). W domu wybieramy zaś ciemne pomieszczenie (np. szafa) , suche, przewiewne, bez aromatów, bo kwiaty chłoną wszelkie zapachy. Pęki związujemy sznurkiem i gumkami.  Same główki kwiató1) np. róż suszymy na siatce. Można utrwalić bukiet taki spryskując lakierem do włosów lub specyficznym utrwalaczem.

6. Kwiaty i rośliny suszone w flakonie, butelkach -  także trzymamy w miejscu daleko od słońca,  jasnym i suchym. Staramy się, by ilość wody była odpowiednia, nie więcej niż na 1-1,5 cm. Układamy je   luźno, sprawdzając, czy nie gniją liście znajdujące się w wazonie. (można wcześnie je usunąć)

 

7. Można sobie zakupić lub samemu zrobić  prasę do suszenia kwiatków z deseczek.




źródło: www.epinokio.pl


Ciekawostka!



Im krótszy czas suszenia kwiatów, tym bardziej głęboki kolor,
Kwiaty suszone na słońcu  tracą swoje intensywne barwy,
Kwiaty najmniej zmieniające barwę kolory podczas suszenia to niebieski, pomarańczowy i różowy, zaś czerwony i purpurowy mogą się pogłębić. Kremowych, nieco spłowiałych barw nabierają kolory biały, zielony i żółty.

Utrwalanie roślin w glicerynie.

Utrwalić gliceryną możemy :

1. Gałęzie, krzewy i drzewa z liśćmi i z kwiatami,
2. Gałęzie z liśćmi i owocami,
3. Pędy roślin iglastych,
4. Pnącza, róż, hortensji, paproci, traw, kwiatów o mięsistych listkach,
5. Rośliny lubiące miejsca suche.

Glicerynę można kupić w aptekach.
Sposób przygotowania: Glicerynę połączyć z gorącą wodą (1:2) i szybko wymieszać, żeby nie osiadała na dnie naczynia, dodać pół małej łyżeczki kwasku cytrynowego, wymieszać i zaczekać aż roztwór ostygnie.  Po wstawieniu do roztworu w jasnym naczyniu, należy codziennie upewniać się czy jego  poziom  jest odpowiedni, a w razie potrzeby uzupełniać. Można też przyśpieszyć cały proces spryskując całe rośliny roztworem. Im mniejsza wilgoć w pomieszczeniu - tok utrwalania jest szybszy. Jak jest wilgotno to nawet proces ten wynosi do 2/3 tygodni. Koniec utrwalania następuje wtedy, gdy roślina przestaje pobierać roztwór, liście są błyszczące i naoliwione. Po wyjęciu roślin z roztworu rozproszyć je na ręczniku (serwetkach), aby zaschnięty. Za tłuste myjemy delikatnie ciepłą wodą z płynem do mycia Rośliny takie w przeciwieństwie do suszonych zachowują swój pierwotny wygląd. Czyści się je wodą.


Kwiaty nie chcą rosnąć lub szybko więdną?

Oto kilka powodów:
1. Zmiana miejsca. Wiele gatunków kwiatów doniczkowych tego nie cierpi: np. storczyk.
2. Zbyt ciepło, gorąco: gdy kwiat opada, usycha, pomimo odpowiedniego nawilżania.
3. Sąsiedztwo owoców - wydzielanie etylenu, bardzo szkodliwe dla kwiatów. Szczególnie wrażliwesą róże i goździki. Najwięcej  etylenu mają w sobie jabłka.
4. Nadmiar nawozu przy przesadzaniu - silny nawóz może niszczyć kwiaty. Duże dawki odżywek również czasami dają zgubny efekt.

Przedłużanie życia kwiatom:

Przede wszystkim, wkładają kwiaty do wody: pozbywamy ich liści i kolców, obrywanie liści z łodyg kwiatów na długości pędu, który jest zanurzony w wodzie zapobiegnie gniciu oraz mętnienie wody. Ścinamy zdecydowanie - ostrym nożykiem (czasami sekatorem). Napełniamy czysty wazon do połowy albo 1/3 - tak, by końce były zanużone. Zmieniamy czystą, świeżą wodę, nigdy nie dolewamy! Tniemy łodygę na ukos, nad węzłem, aby był dostateczny pobór wody. Kwiatów nie zbieramy w deszczu, Najodpowiedniejsza pora to: poranek. Wtedy najdłużej będą nam towarzyszyć. Kwiaty zrywa się w różnych fazach ich rozkwitu.Przykład: chryzantemy czy astry zbiera się, gdy zakwitną, a narcyzy i tulipany, gdy mają wybarwione pąki.

Dalie - przywrócenie świeżowści: na parę minut końce ich
łodyg wkładamy do gorącej wody i zanurzamy je w occie.
Hiacynty - w doniczce najdłużej zachowają świeżość, jako ciete lubią regularnie wymienianą wodę
i natychmiastowe usuwanie zwiędłych.
Hortensje - gdy rośliny zaczynają gorzej wyglądać należy przyciąć ich łodygi pod wodą i włożyć na około dziesięć minut  końce łodyg  do octu.
Irysy - końcówki łodyg na kilka minut wkładamy do wrzątku.
Narcyz - końcówki łodyg kwiatów lekko miażdżymy, zanurzamy je na parę godzin w wodzie,
w temperaturze pokojowej (wyeliminowanie nadmiaru śluzu).
Tulipany - zasada: zrywamy tulipany, które mają ładnie wybarwione pąki, wtedy najdłużej będą stały w wazonie.
Róże - powinny stać bez towarzystwa innych kwiatów w wazonie, lubią mieć świeżą wodę. Gdy stają się nie świeże, można je włożyć na pół godziny do ciepłej wody.
Storczyk - ukośnie uciąć łodygę, nie lubią dymu, przeciągów.Storczyki są najtrwalsze ze wszystkich kwiatów. W wazonie utrzymują się ok. 3 tygodni. Wytrzymają dłużej, gdy  wlejemy do wazonu przegotowaną wodę o temperaturze pokojowej.


Barwienie kwiatów i roślin.

Można barwić:
1. Rośliny niedawno zebrane,
2. Kwiaty i roślinki suszone,
3. Dla uzyskania połysku:  kwiaty szare, wypłowiałe, brzydkie nieestetyczne barwy.
Barwienie - służą do tego aerozole w sprayu ( szkodzą zdrowiu, więc uważamy gdzie spryskujemy, farbowanie daje efekt nawet kilku kolorów, odcieni na jednym kwiecie. Doskonale nadają sie także barwniki do ubrań: na ciepło. roślinki czy pojedyncze kwiaty wiąże sie w pęczki i zatapia w roztworze, ruszając w różne strony roślinami, ze względu na równomierne zabarwienie.


Bielenie roślin. 
Podstawowy środek do bielenia to podchloryn sodu. Nie używamy do bielenia naczyń metalowych. Czas wybielania w podchlorynie sodu to od kilku do kilkunastu minut. Żeby wybielanie było szybsze i  precyzyjne, do roztworu należy dodać płynu do mycia naczyń, po kontrolowaniu bielenia (nie za długo, bo się połamią) wyciągamy z roztworu i płuczemy zimną wodą oraz suszymy. Takie wybarwione rośliny łatwiej sie później farbuje.

Komentarze

Ostatnio dodane